Czy nauczyciel może zabronić malowania się uczennicom? Na zdjęciu wymalowana uczennica w mundrku.

Czy nauczyciel może zabronić malowania się uczennicom?

Witaj!

Chcesz wiedzieć, czy nauczyciel ma prawo zabronić uczennicom malowania się i stosowania makijażu w szkole? To bardzo dobre pytanie, z którym zmaga się wielu pedagogów. Jako nauczycielka i wychowawczyni doskonale rozumiem Twoje wątpliwości. Postaram się przedstawić Ci różne aspekty tej kwestii.

Uprawnienia nauczyciela w szkole

Zacznijmy od tego, jakie uprawnienia ma nauczyciel w polskiej szkole. Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że nauczyciel może wydawać uczniom polecenia związane z procesem nauczania i wychowania. Ma też prawo egzekwować przestrzeganie regulaminu szkoły.

Jeśli więc w danej szkole obowiązuje regulamin zakazujący makijażu lub nakładający pewne ograniczenia w tym zakresie, to zadaniem nauczyciela jest pilnowanie jego przestrzegania.

Nauczyciel może również wprowadzać dodatkowe zasady, jeśli uzna to za konieczne dla realizacji procesu nauczania i wychowania. Nie może jednak wydawać poleceń wykraczających poza jego kompetencje i naruszających godność ucznia.

Ograniczenia swobody uczniów

Jako nauczyciel zawsze musisz pamiętać, że ograniczanie swobody uczniów jest bardzo delikatną kwestią. Z jednej strony nie możesz dopuścić do sytuacji, w której uczeń narusza normy i zasady obowiązujące w szkole. Z drugiej jednak powinieneś szanować indywidualność i potrzeby rozwojowe młodzieży.

Dlatego zakaz noszenia makijażu lub nakładania go w określony sposób jest kontrowersyjny i budzi wiele emocji. Należy go stosować rozważnie i tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

Wymogi higieniczne i estetyczne w szkole

Ustalanie standardów dotyczących higieny i wyglądu uczniów ma dwojakie uzasadnienie. Z jednej strony chodzi o zapewnienie odpowiednich warunków do nauki i pracy. Z drugiej o kształtowanie dobrych nawyków i gustu estetycznego.

Dlatego szkoła może np. zakazać noszenia zbyt krótkich spódniczek, bluzek odsłaniających brzuch czy zbyt intensywnego, krzykliwego makijażu. Takie normy pomagają budować atmosferę skupienia na nauce i wzajemnego szacunku.

Należy jednak zachować umiar i nie przesadzać z restrykcjami. Bo przecież niewielka ilość kosmetyków, która podkreśla urodę i pewność siebie nastolatki, nie zakłóca przecież procesu nauczania.

Kontrowersje wokół makijażu nastolatek

Rozumiem, że jako nauczyciel możesz mieć mieszane uczucia, gdy widzisz uczennice z mocno pomalowanymi oczami i ustami. Z jednej strony budzi to niepokój o ich dojrzałość i pragnienie ochronienia ich przed zbyt wczesnym dorastaniem.

Z drugiej to normalna potrzeba młodego człowieka, by eksperymentować z własnym wizerunkiem i uczyć się dbania o siebie. Dlatego zamiast zakazów, lepiej porozmawiać z uczennicami i zrozumieć ich motywacje. Być może wystarczy delikatnie uświadomić, że mocny makijaż może zwracać niepotrzebną uwagę i lepiej go ograniczyć w szkole.

Standardy w obrębie dress code’u

Jeśli w Twojej szkole obowiązuje dress code, czyli zbiór zasad dotyczących stroju i wyglądu uczniów, to warto go przeanalizować. Być może przepisy te wymagają aktualizacji i większej elastyczności.

Nowoczesny dress code powinien określać podstawowe zasady schludności i elegancji, a zakazy formułować raczej ogólnie. Np. zakaz noszenia zbyt skąpych, wyzywających strojów zamiast szczegółowego wyliczania, co jest niedopuszczalne.

Pozwólmy młodzieży się rozwijać i odkrywać własną tożsamość. Niech dress code będzie pomocny w kształtowaniu gustu i stylu, a nie narzędziem rygoru.

Granice swobody wyrażania siebie w szkole

Uważam, że młodzi ludzie powinni mieć możliwie dużą swobodę wyrażania siebie również w szkole, oczywiście w rozsądnych granicach.

Nie zalecam więc całkowitego zakazu makijażu, lecz raczej ustalenie pewnych zasad wraz z młodzieżą i pozostawienie jej maksimum autonomii.

Jako nauczyciele powinniśmy raczej skupić się na rzeczowej edukacji w zakresie higieny, zdrowia i mody niż narzucać sztywne zasady. Budujmy partnerskie relacje oparte na zrozumieniu i szacunku dla indywidualności naszych uczniów.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci lepiej zrozumieć tę złożoną problematykę i znaleźć rozsądne rozwiązania w swojej szkole. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości, napisz do mnie! Chętnie podyskutuję i doradzę. Trzymaj się!

 

Zostaw komentarz